Gyógyvíz kezelések
Gyógyvizes kádfürdők
Ha a medencefürdő nem javasolt, a betegség jellegéből adódóan, javasoljuk a gyógyvizes kádfürdőt. A kádfürdő során szintén a gyógyvíz minősítéssel bíró, alkáli-hidrogén karbonát tartalmú vízzel folyik a kezelés. A szervezetre gyakorolt hatása megegyező a gyógyvizes medencefürdőjével.
Súlyfürdő kezelés
Speciálisan erre a célra kialakított medencében végezzük. Nyaki vagy hónalj támaszos felfüggesztést alkalmazunk attól függően, hogy a betegnek nyaki, háti vagy ágyéki gerinc-, ill. csípő-, térd- vagy bokaízületi panaszai vannak-e. Szintén az alapbetegség szabja meg, hogy hová és mennyi súlyt alkalmazunk, esetleg súly nélkül végezzük a kezelést.
A számos ellenjavallat miatt fontos a kezelendő terület 5 évnél frissebb röntgenvizsgálata. A súlyfürdő kezelés akkor a leghatékonyabb, ha előtte masszázs- vagy víz alatti vízsugármasszázs-kezelést kap a beteg, ill. a kezelés után azonnal fél–1 órát fekve pihen.
Szénsavas fürdőkezelés
Gyógyászatunkon szénsavas pezsgőfürdő formájában alkalmazzuk. A kezelőkád alatt helyezkedik el a szaturátor – ebben elegyítik a szén-dioxidot a vízzel –, innen vezetjük a szénsavas vizet a termálvízzel félig feltöltött kádba.
A kezelés elsősorban a keringési rendszerre hat: értágító, keringésfokozó hatású, csökkenti a vérnyomást, javítja a szív és a tüdő működését, így érszűkületben, szívbetegségekben szenvedőknél, szívinfarktus után, szívműtétek rehabilitációjában alkalmazzuk. Mozgásszervi betegségek közül ideggyulladások, csontritkulás kezelésére alkalmas. Jó stresszoldó hatása is ismert.
A kezelést követően nem szabad tusolni, köntösben fekve kell pihenni legalább egy órát. Ez idő alatt más kezelést nem is alkalmazunk.
Víz alatti sugármasszázs -tangentorkezelés
A köznyelvben csak tangentorkezelés néven ismert, bár ez az elnevezés valójában a víz mozgatását végző készüléket illeti. A kezelés során a beteg egy nagyméretű orvosi kádban fekszik, úgy, hogy a kezelendő testrésze mindig a víz alatt helyezkedik el, miközben speciális sorrendben egy vízsugárral masszírozzuk. A vízsugár nyomása a beteg testfelépítésétől, megbetegedésétől és a kezelés céljától függően változik.
A kezelés akkor hatékony, ha azt megfelelő technikával alkalmazzák. Főként a gerinc melletti, az alsó és felső végtagi izomzat kezelésére szolgál. Többnyire egésztest-kezelést végzünk. Különösen alkalmas csontritkulásban, Bechterew-betegségben szenvedők, nagyfokú deformitások, lezajlott ideggyulladások kezelésére. Gyakran tapasztaljuk, hogy heves izomfájdalmak, görcsök esetén a gyógymasszázs nem kivitelezhető a fájdalom miatt, ilyenkor a víz alatti vízsugármasszázst javasoljuk.
Víz alatti gyógytorna
Előrehaladott mozgásszervi betegségek esetén az izomzat részben vagy az egész testre kiterjedően megkevesbedhet. A vissza-visszatérő gyulladás az ízületi tok és szalagok zsugorodását eredményezheti, amely mozgáskorlátozottsághoz vezet. A folyamat a napi rendszeres gyógytornavégzéssel megakadályozható lehet, de sokszor a fájdalom miatt ez nem kivitelezhető.
A langyos hőfokú vízben azonban ezek az ízületek is fájdalommentesen kimozgathatóak. A görcsös, feszes izomzat nyújthatóvá válik, ereje fokozódik.
A víz alatti gyógytornát 8–10 fős csoportokban, speciálisan kialakított, gyógyvízzel feltöltött medencében végzik betegeink gyógytornászaink irányításával.
A kezelések 3 tornacsoportban zajlanak: nyak-váll, gerinc és csípő-térd csoport.
A javallatok köre igen tág, hiszen szinte minden rehabilitációra szoruló betegségben szükséges lehet. A gerinc, váll, csípő, térdízületek kopásos megbetegedései mellett a gyulladásos ízületi betegségek kezelésében is fontos szerepe van. Protézisműtétek, gerincsérvműtétek, törések, szalagsérülések után, csontritkulásban az egyik legfontosabb kezelési módszerünk.
Csoportos gyógyúszás (18 év alatti)
Gyógytestnevelő úszóedző irányításával heti 3 alkalommal zajlanak gyógyúszás foglalkozások a tanuszodában.
Ezekre a foglalkozásokra szakorvos javaslata alapján a házi gyermekorvos utalja a beteget, leggyakrabban gerincferdülés, tartászavarok, mellkas, csípő, láb fejlődési rendellenességek, aszthma, szív és érrendszeri betegségek, végtaghiányos állapotok, egyes idegrendszeri megbetegedések, fiatalkori magas vérnyomás betegség, elhízás miatt.
Ezt a kezelési formát a társadalombiztosítás teljes egészében, önrész nélkül támogatja.